Стойката отразява душевното ни състояние. Правилната стойка ни кара да изглеждаме по-високи, стройни и елегантни, и допринася за самочувствието ни.
Лошата стойка нарушава една или повече от трите главни извивки на гръбнака.
- леката предна извивка в областта на врата;
- леката извивка назад между раменете;
- извивката напред в кръста.
Тези извивки помагат на гръбнака да поглъща силата на земното притегляне и съответно тежестта на тялото.
Когато стойката ни не е добра!
Когато стойката ни не е добра ще имаме проблеми в опорно-двигателния апарат, от схващане и недостатъчна гъвкавост до болки в гърба. Ако съчетаем нашата стойка и обездвижването, ученето с часове или гледането на телевизия, то тогава мускулите на гръбнака ще отслабнат и ще дойдат съответните болки. Лошата стойка също така може да доведе до напрежение на мускулите на шията и скалпа и съответно до главоболие.
Когато стойката ни не е правилна освен, че води до проблеми с мускулите и ставите, получава се притискане на вътрешните органи. Това пречи на ефективното им функциониране.
Лошата стойка засяга най-вече белите дробове и органите на храносмилателната система, когато гръдният кош е присвит, дишането става повърхностно, а натискът върху тънките черва нарушава храносмилането и може да доведе до запек.
Ходене, танцуване и тичане.
Начинът, по който ходим, тичаме или танцуваме е важен за развитието и устойчивостта при движение. Правилната походка осигурява максимална мощност при минимум усилия. Ключът е в това да държим тялото си изправено, но същевременно отпуснато, да избягваме загубите на енергия и да контролираме равновесието. Прекомерното накланяне напред или назад може да натовари хълбоците, коленете и гърба.
Какво да правим, за да имаме правилна стойка!
- Темето да е най-високо разположената точка;
- Брадичката да е прибрана;
- Раменете отпуснати;
- Естествените извивки на гърба да бъдат отпуснати;
- Гръдният кош да е повдигнат;
- Корема да е глътнат;
- Седалището да е прибрано;
- Коленете да са мек0, леко свити;
- Дишайте равномерно;
- Главата да е изправена, да не я накланяме прекомерно много напред или назад;
- Не се прегърбвайте;
- Не напрягайте тялото си.
Напрегнатото ни ежедневие малко или много натоварва нашите тела и води до болки, преразтягане или други проблеми с гърба. За щастие физическите упражнения спомагат за поддържане на тялото ни в добро състояние, защото развиваме силни и добре балансирани мускули.
Правилната стойка ни позволява да дишаме нормално и ефективно. Дръжте тялото си изправено, без да изтегляте раменете твърде назад и без да напрягате мускулите си. Хората, които седят изправени, имат повишено внимание, защото правилното дишане осигурява максимално количество кислород за мозъка
Как да говорите по телефона!
Старайте се да държите телефона с ръка или да говорите на високоговорител, ако говорите често си купете слушалка с микрофон , но избягвайте да го притискате между рамото и главата. Като придържате слушалката с рамото си, се получава преразтягане на шийните мускули, което може да доведе до скованост и блокаж на ставите между шийните прешлени.