Все по уседналият ни начин на живот е основен фактор за зачестилите случаи на затлъстяване, както при възрастните, така и при децата. Създаването на здравословни навици зависи от нас възрастните и те ще служат на децата ни до дълбоки старини, а дай боже и да ги предадат и на своите поколения .
Редовното провеждане на физически упражнения през детството не само понижава риска от затлъстяване, инсулти и диабет. Упражненията също укрепват костите и мускулите, и то по времето, когато детето ви поставя основите на тяхното бъдещо здраве.
Британската кардиологична фондация препоръчва децата на възраст от 5 до 18 години да провеждат упражнения с умерена интензивност в продължение на поне един час дневно. Сред подходящите форми на физическа активност са бързото ходене, плуването, карането на велосипед, ТАНЦИТЕ, и играта на открито. Също така се препоръчва поне два пъти седмично да се провеждат упражнения, подобряващи силата на мускулите, здравината на костите и гъвкавостта. Към тях спадат скачането на въже, катеренето, скоковете и гимнастическите упражнения.
Старайте се да давате личен пример на децата си, по възможност ходете повече на разходки с детето си или карайте заедно колела, или плувайте , или вие самите спортувайте повече. Интересувайте се от спортните занимания на детето си и ако то открие спорт, който му допада, го подкрепете.
Според национално проучване на МБМД 49% от Българите имат наднормено тегло или затлъстяване. Във възрастта между 14 и 17 години наднорменото тегло и затлъстяването са 14%, между 20 и 29 години – 28%, между 30 и 39 години- 37%, между 40 и 49 години – 57%, а над 50 години са 65%.
Една трета от Българите не извършват физически натоварвания в ежедневието си, нито спортуват. При останалите две трети – 40% вършат градинска работа, а 20% се разхождат. Реално спортуват едва 10% от българите.
Предлагам Ви един малък тест, за да установите дали детето Ви спортува достатъчно:
- Колко време прекарва детето ви пред телевизора или пред компютъра?
а) повече от три часа на ден;
б) един , два часа на ден;
в) един час или по малко на ден
2. Колко често детето ви ходи пеш или с велосипед на училище?
а) рядко или никога;
б) два или повече пъти в седмицата;
в) през повечето дни.
3. Колко често детето ви провежда физически упражнения с умерена интензивност и продължителност поне 60 мин. ?
а) по-рядко от веднъж седмично;
б) един, два пъти седмично;
в) през повечето дни.
4. Колко често правите физически упражнения с детето си?
а) рядко или никога;
б) всяка седмица;
в) през повечето дни.
5. Колко често детето ви играе на открито?
а) рядко или никога;
б) два или повече пъти в седмицата;
в) всеки ден.
6. Колко често детето ви участва в извънкласни спортни дейности?
а) рядко или никога;
б) веднъж седмично;
в) няколко пъти седмично.
КАК СЕ СПРАВЯ ДЕТЕТО ВИ
Преобладаващи отговори “а”.
Физическата активност на детето ви не е достатъчна. Помислете какви промени може да направите, може би трябва да преразгледате навиците на семейството по отношение на спортуването.
Преобладаващи отговори “б”.
Детето ви е физически активно, но вероятно можете да увеличите спортните дейности. Опитайте се да включите малко повече здравословни занимания в седмичната си програма.
Преобладаващи отговори “в”.
Отлично- детето ви прави достатъчно по отношение на физическата ви активност. Продължавайте да го насърчавате, така че детето ви да запази тези здравословни навици през юношеството и след това.